Συνάδελφοι καλημέρα.
Πρέπει να δώσω βεβαίωση για 4οροφο κτισμα με ισόγειο κατάστημα.Α)Με τον 4014 είχα τακτοποιήσει τον Β' όροφο, ο οποίος μαζί με το δώμα σήμερα αποτελούν ενιαία ιδιοκτησία.(ξανακοιτώντας στις δηλωμένες του 4014, βλέπω ότι είχε μείνει ως προσωρινή υπαγωγή, με πληρωμένο το 30% και χωρίς να έχω ανεβάσει σχέδια).Τότε είχα εκδώσει και βεβαίωση.
Β)ο Α' οροφος δεν εχει αυθαιρεσίες, ενώ Γ) στο ισόγειο, το κατάστημα έχει επεκταθεί , με κάλυψη στο οικόπεδο 100%.

Βοηθείστε με να δω αν κατάλαβα καλά:
Α) Θα πρέπει πρώτα να το βάλω στο 4178..με ότι αυτό συνεπάγεται και μετά να εκδώσω βεβαίωση.
Β)Εκδίδω κανονικά βεβαίωση.
Γ) Τακτοποιώ με τον 4178 και μετα δίνω βεβαίωση.
Και αν κάτι απο Νοκ με εμποδίσει να προχωρήσω σε δήλωση 4178, ενώ με τον 4014 ήμουν οκ?
Το γεγονός ότι η τακτοποίηση αφορά σε δώμα , δλδ κοινόχρηστο τμήμα οικοδομής, μου δημιουργεί πρόβλημα? Γιατί παραπάνω διάβαζα για τα όσα γράφει μέσα η βεβαίωση περί κοινοχρήστων!
Ερώτηση: Και στις τρεις παραπάνω περιπτώσεις πρέπει να καταχωρίσω σχέδια στο σύστημα και με τι χρονικό όριο?
Πρέπει να καταθέσω στην συμβολαιογράφο σχέδια και αν ναι θα πρέπει να είναι θεωρημένα (ρωτώ γιατι η περίπτωση ειναι σε νησί δλδ μακρυά) και μέσα θα πρέπει να αναφέρεται ο Α/Α του 4014 ή του νέου Α/Α 4178 δλδ της νέας δήλωσης?
Το γεγονός της αυθαιρεσίας του ισογείου καταστήματος ως προς δόμηση, κάλυψη και πλαγίων ορίων ή μάλλον πίσω ορίου (..ετσι δεν είναι?), επηρεάζει σε κάτι την δυνατότητα έκδοσης βεβαίωσης για τις υπόλοιπες ιδιοκτησίες?
Ευχαριστώ για όποια ιδέα εκ των προτέρων!